Conjugació de Verbs en Veu Passiva en Llatí: Guia Completa

Enviado por Chuletator online y clasificado en Latín

Escrito el en catalán con un tamaño de 11,79 KB

Verbs en Veu Passiva

Per posar un verb en veu passiva, canvien només les desinències personals, en lloc de les que ja coneixem (-o/-m, -s, -t, -mus, -tis, -nt). Les desinències passives són: -or, -r, -ris, -tur, -mur, -mini, -ntur.

Present d'Indicatiu Passiu

1a conjugació: amor, amāris, amātur, amāmur, amāmini, amantur (jo sóc estimat).
2a conjugació: moneor, monēris, monētur, monēmur, monēmini, monentur (jo sóc aconsellat).
3a conjugació: regor, regeris, regitur, regimur, regimini, reguntur (jo sóc governat).
4a conjugació: audior, audīris, audītur, audīmur, audīmini, audiuntur (jo sóc escoltat).
Conjugació mixta: capior, caperis, capitur, capimur, capimini, capiuntur (jo sóc capturat).

Pretèrit Imperfet d'Indicatiu Passiu

1a conjugació: amābar, amābāris, amābātur, amābāmur, amābāmini, amābantur (jo era estimat).
2a conjugació: monēbar, monēbāris, monēbātur, monēbāmur, monēbāmini, monēbantur (jo era aconsellat).
3a conjugació: regēbar, regēbāris, regēbātur, regēbāmur, regēbāmini, regēbantur (jo era governat).
4a conjugació: audiēbar, audiēbāris, audiēbātur, audiēbāmur, audiēbāmini, audiēbantur (jo era escoltat).
Conjugació mixta: capiēbar, capiēbāris, capiēbātur, capiēbāmur, capiēbāmini, capiēbantur (jo era capturat).

Futur Imperfet d'Indicatiu Passiu

1a conjugació: amābor, amāberis, amābitur, amābimur, amābiminī, amābuntur (jo seré estimat).
2a conjugació: monēbor, monēberis, monēbitur, monēbimur, monēbiminī, monēbuntur (jo seré aconsellat).
3a conjugació: regar, regēris, regētur, regēmur, regēminī, regentur (jo seré governat).
4a conjugació: audiar, audiēris, audiētur, audiēmur, audiēminī, audientur (jo seré escoltat).
Conjugació mixta: capiar, capiēris, capiētur, capiēmur, capiēminī, capientur (jo seré capturat).

Present de Subjuntiu Passiu

1a conjugació: amer, amēris, amētur, amēmur, amēminī, amentur (jo sigui estimat).
2a conjugació: monear, moneāris, moneātur, moneāmur, monemini, moneantur (jo sigui aconsellat).
3a conjugació: regar, regāris, regātur, regāmur, regāminī, regantur (jo sigui governat).
4a conjugació: audiar, audiāris, audiātur, audiāmur, audiāminī, audiantur (jo sigui escoltat).
Conjugació mixta: capiar, capiāris, capiātur, capiāmur, capiāminī, capiantur (jo sigui capturat).

Pretèrit Imperfet de Subjuntiu Passiu

 

1a conj: amarer, amareris, amaretur, amaremur, amaremini, amarentur. 2a conj: monerem, monereris, moneretur, moneremur, moneremini, monerentur. 3a conj: regerer, regereris, regeretur, regeremur, regeremini, regerentur. 4a conj: audirer, audireris, audiretur, audiremur, audiremini, audirentur. Mixta: caperer, capereris, caperetur, caperemur, caperemini, caperentur: jo fos estimar, tu fossis,ell fos, nos fossim, vos fossiu ells fossin.


pretèrit perfet d’indicatiu passiu:

participi de passat + verb sum en present d’indicatiu 

1a conj amatus-a-um sum, amatus-a-um es, amatus-a-um est, amati-ae-a sumus, amati-ae-a estis, amati-ae-a sunt. 2a conj: monitus-a-um sum monitus-a-um es, monitus-a-um est, moniti-ae-a sumus, moniti-ae-a estis, moniti-ae-a sunt. 3a conj: rectus-a-um sum, rectus-a-um es, rectus-aum est,rectus-ae-a sumus, recti-ae-a estis, recti-ae-a sunt.  4a conj: auditus-a-um sum, auditus-a-um es. auditus-a-um est, auditi-ae-a sumus, auditi-a-ae estis, auditi-ae-a sunt. Mixta: captus-a-um sum, captus-a-aum es, captus-a-um est, capti-ae-a sumus, capti-ae-a estis, capti,ae ,a sunt: jo he estat estimat, vaig ser estimat/jo he  estat aconsellat, vaig ser  aconsellat….

pretèrit plusquamperfet d’indicatiu passiu 

participi de passat+ v sum en pret imperf d’ind. 

1a conj: amatus-a-um eram, amatus-a-um eras, amatus-a-um erat, amati-ae-a eramus, amati-ae-a eratis, amati-ae-a erant. 2a conj: monitus-a-um eram, monitus-a-um eras, monitus-a-aum erat, moniti-ae-a eramus, moniti-ae-a eratis, moniti-ae-a erant. 3a conj: rectus-a-um eram, rectus-a-um eras, rectus-a-um erat, recti-ae-a eramus, recti-ae-a eratis, recti-ae-a erant.  4a conj: auditus-a-um eram, auditus-a-um eras, auditus-a-um erat, auditi-ae-a eramus, auditi-ae-a eratis, auditi-ae-a erant. Mixta: captus-a-um eram, captus,a-aum eras, captus-a-um erat, capti-ae-a eramus, capti-ae-a eratis, capti-ae-a erant: jo havia estat estimat, jo havia estat aconsellat….

Futur perfet d’un indicatiu passiu

participi de passat+ verb sum en fuut imperfet d’indicatiu

amatus-a-um ero, amatus-a-um eris, amatus-a-um erit, amati-ae-a erimus, amati-ae-a eritis, amati-ae-a erunt. 2a conj: monitus-a-um ero, monitus-a-um eris, monitus-a-um erit, moniti-ae-a erimus, moniti-ae-a eritis, moniti-ae-a erunt. 3a conj: rectus-a-um ero, rectus-a-um eris, rectus-a-um erit, recti-ae-a erimus, recti-ae-a eritis, recti-ae-a erunt. 4a conj: auditus-a-um ero, auditus-a-um eris, auditus-a-um erit, auditi-ae-a erimus, auditi-ae-a eritis, auditi-ae-a erunt. Mixta: captus-a-um ero, captus-a-um eris, captus-a-um erit, capti-ae-a erimus, capti-ae-a eritis, capti-ae-a erunt: jo hauré estat aconsellat, aconsellada estimat estimada 


pretèrit perfet de subjuntiu passiu

participi de passat+verb sum en preterit imp de subj

1a conj: amatus-a-um sim, amatus-a-um sis, amatus-a-um sit, amati-ae-a simus, amati-ae-a sitis, amati-ae-a sint. 2a conj: monitus-a-um sim, monitus-a-um sis, monitus-a-um sit, moniti-ae-a simus, moniti-ae-a sitis, moniti-ae-a sint. 3a conj: rectus-a-um sim, rectus-a-um sis, rectus-a-um sit, recti-ae-a simus, recti-ae-a sitis, recti-ae-a sint. 4a conj: auditus-a-um sim, auditus-a-um sis, auditus-a-um sit, auditi-ae-a simus, auditi-ae-a sitis, auditi-ae-a sint. Mixta: captus-a-um sim, captus-a-am sis, captus-a-am sit, capti-ae-a simus, capti-ae-a sitis, capti-ae-a  sint: jo hagi estat estimat aconsellat….

pretèrit plusquamperfet de subjuntiu passiu 

participi de passat+ v sum pret imperf de subj

1a conj:  amatus-a-um essem,  amatus-a-um esses,  amatus-a-um esset, amati-ae-a essemus, amati-ae-a essetis, amati-ae-a essent. 2a conj: monitus-a-um essem, monitus-a-um esses, monitus-a-um esset, moniti-ae-a essemus, moniti-ae-a essetis, moniti-ae-a essent. 3a conj: rectus-a-um essem, rectus-a-um esses, rectus-a-um esset, recti-ae-a  essemus, recti-ae-a  essetis, recti-ae-a  essent. 4a conj: auditus-a-um  essem, auditus-a-um esses, auditus-a-um  esset, auditi-ae-a essemus, auditi-ae-a  essetis, auditi-ae-a  essent. Mixt: captus-a-um  essem, captus-a-um  esses, captus-a-um  esset, capti-ae-a essemus, capti-ae-a essetis, capti-ae-a essent: jo hagués estat estimat.

infinitiu de present:1 amare, 2 monere, 3 regere, 4 audire, mixt capere, esse: estimar, ser, aconsellar

infinitiu de passat: amavisse, monuisse,rexisse, audivisse, cepisse, fuisse: haver estimat haver aconsellat

PARTICIPI DE PRESENT: com un adjectiu de la tercera                

ama-

 mone-

 reg-        + ns , tis  (en la 3a 4a i mixta -ens -entis)

 audi-

 capi- 

exemples: 

1a conj⇸amans, amantis: estimat o que estima

2a conj⇸monens, monentis: aconsellant o que aconsella

3a conj⇸ regens, regentis: regint o que regeix 

4a conj⇸ audiens, audientis: escoltant, o que escolta

mixta⇸ capiens, capientis: agafant o que agafa

Entradas relacionadas: