Conjugació de Verbs en Veu Passiva en Llatí: Guia Completa
Enviado por Chuletator online y clasificado en Latín
Escrito el en catalán con un tamaño de 11,79 KB
Verbs en Veu Passiva
Per posar un verb en veu passiva, canvien només les desinències personals, en lloc de les que ja coneixem (-o/-m, -s, -t, -mus, -tis, -nt). Les desinències passives són: -or, -r, -ris, -tur, -mur, -mini, -ntur.
Present d'Indicatiu Passiu
1a conjugació: amor, amāris, amātur, amāmur, amāmini, amantur (jo sóc estimat).
2a conjugació: moneor, monēris, monētur, monēmur, monēmini, monentur (jo sóc aconsellat).
3a conjugació: regor, regeris, regitur, regimur, regimini, reguntur (jo sóc governat).
4a conjugació: audior, audīris, audītur, audīmur, audīmini, audiuntur (jo sóc escoltat).
Conjugació mixta: capior, caperis, capitur, capimur, capimini, capiuntur (jo sóc capturat).
Pretèrit Imperfet d'Indicatiu Passiu
1a conjugació: amābar, amābāris, amābātur, amābāmur, amābāmini, amābantur (jo era estimat).
2a conjugació: monēbar, monēbāris, monēbātur, monēbāmur, monēbāmini, monēbantur (jo era aconsellat).
3a conjugació: regēbar, regēbāris, regēbātur, regēbāmur, regēbāmini, regēbantur (jo era governat).
4a conjugació: audiēbar, audiēbāris, audiēbātur, audiēbāmur, audiēbāmini, audiēbantur (jo era escoltat).
Conjugació mixta: capiēbar, capiēbāris, capiēbātur, capiēbāmur, capiēbāmini, capiēbantur (jo era capturat).
Futur Imperfet d'Indicatiu Passiu
1a conjugació: amābor, amāberis, amābitur, amābimur, amābiminī, amābuntur (jo seré estimat).
2a conjugació: monēbor, monēberis, monēbitur, monēbimur, monēbiminī, monēbuntur (jo seré aconsellat).
3a conjugació: regar, regēris, regētur, regēmur, regēminī, regentur (jo seré governat).
4a conjugació: audiar, audiēris, audiētur, audiēmur, audiēminī, audientur (jo seré escoltat).
Conjugació mixta: capiar, capiēris, capiētur, capiēmur, capiēminī, capientur (jo seré capturat).
Present de Subjuntiu Passiu
1a conjugació: amer, amēris, amētur, amēmur, amēminī, amentur (jo sigui estimat).
2a conjugació: monear, moneāris, moneātur, moneāmur, monemini, moneantur (jo sigui aconsellat).
3a conjugació: regar, regāris, regātur, regāmur, regāminī, regantur (jo sigui governat).
4a conjugació: audiar, audiāris, audiātur, audiāmur, audiāminī, audiantur (jo sigui escoltat).
Conjugació mixta: capiar, capiāris, capiātur, capiāmur, capiāminī, capiantur (jo sigui capturat).
Pretèrit Imperfet de Subjuntiu Passiu
1a conj: amarer, amareris, amaretur, amaremur, amaremini, amarentur. 2a conj: monerem, monereris, moneretur, moneremur, moneremini, monerentur. 3a conj: regerer, regereris, regeretur, regeremur, regeremini, regerentur. 4a conj: audirer, audireris, audiretur, audiremur, audiremini, audirentur. Mixta: caperer, capereris, caperetur, caperemur, caperemini, caperentur: jo fos estimar, tu fossis,ell fos, nos fossim, vos fossiu ells fossin.
pretèrit perfet d’indicatiu passiu:
participi de passat + verb sum en present d’indicatiu
1a conj amatus-a-um sum, amatus-a-um es, amatus-a-um est, amati-ae-a sumus, amati-ae-a estis, amati-ae-a sunt. 2a conj: monitus-a-um sum monitus-a-um es, monitus-a-um est, moniti-ae-a sumus, moniti-ae-a estis, moniti-ae-a sunt. 3a conj: rectus-a-um sum, rectus-a-um es, rectus-aum est,rectus-ae-a sumus, recti-ae-a estis, recti-ae-a sunt. 4a conj: auditus-a-um sum, auditus-a-um es. auditus-a-um est, auditi-ae-a sumus, auditi-a-ae estis, auditi-ae-a sunt. Mixta: captus-a-um sum, captus-a-aum es, captus-a-um est, capti-ae-a sumus, capti-ae-a estis, capti,ae ,a sunt: jo he estat estimat, vaig ser estimat/jo he estat aconsellat, vaig ser aconsellat….
pretèrit plusquamperfet d’indicatiu passiu
participi de passat+ v sum en pret imperf d’ind.
1a conj: amatus-a-um eram, amatus-a-um eras, amatus-a-um erat, amati-ae-a eramus, amati-ae-a eratis, amati-ae-a erant. 2a conj: monitus-a-um eram, monitus-a-um eras, monitus-a-aum erat, moniti-ae-a eramus, moniti-ae-a eratis, moniti-ae-a erant. 3a conj: rectus-a-um eram, rectus-a-um eras, rectus-a-um erat, recti-ae-a eramus, recti-ae-a eratis, recti-ae-a erant. 4a conj: auditus-a-um eram, auditus-a-um eras, auditus-a-um erat, auditi-ae-a eramus, auditi-ae-a eratis, auditi-ae-a erant. Mixta: captus-a-um eram, captus,a-aum eras, captus-a-um erat, capti-ae-a eramus, capti-ae-a eratis, capti-ae-a erant: jo havia estat estimat, jo havia estat aconsellat….
Futur perfet d’un indicatiu passiu
participi de passat+ verb sum en fuut imperfet d’indicatiu
amatus-a-um ero, amatus-a-um eris, amatus-a-um erit, amati-ae-a erimus, amati-ae-a eritis, amati-ae-a erunt. 2a conj: monitus-a-um ero, monitus-a-um eris, monitus-a-um erit, moniti-ae-a erimus, moniti-ae-a eritis, moniti-ae-a erunt. 3a conj: rectus-a-um ero, rectus-a-um eris, rectus-a-um erit, recti-ae-a erimus, recti-ae-a eritis, recti-ae-a erunt. 4a conj: auditus-a-um ero, auditus-a-um eris, auditus-a-um erit, auditi-ae-a erimus, auditi-ae-a eritis, auditi-ae-a erunt. Mixta: captus-a-um ero, captus-a-um eris, captus-a-um erit, capti-ae-a erimus, capti-ae-a eritis, capti-ae-a erunt: jo hauré estat aconsellat, aconsellada estimat estimada
pretèrit perfet de subjuntiu passiu
participi de passat+verb sum en preterit imp de subj
1a conj: amatus-a-um sim, amatus-a-um sis, amatus-a-um sit, amati-ae-a simus, amati-ae-a sitis, amati-ae-a sint. 2a conj: monitus-a-um sim, monitus-a-um sis, monitus-a-um sit, moniti-ae-a simus, moniti-ae-a sitis, moniti-ae-a sint. 3a conj: rectus-a-um sim, rectus-a-um sis, rectus-a-um sit, recti-ae-a simus, recti-ae-a sitis, recti-ae-a sint. 4a conj: auditus-a-um sim, auditus-a-um sis, auditus-a-um sit, auditi-ae-a simus, auditi-ae-a sitis, auditi-ae-a sint. Mixta: captus-a-um sim, captus-a-am sis, captus-a-am sit, capti-ae-a simus, capti-ae-a sitis, capti-ae-a sint: jo hagi estat estimat aconsellat….
pretèrit plusquamperfet de subjuntiu passiu
participi de passat+ v sum pret imperf de subj
1a conj: amatus-a-um essem, amatus-a-um esses, amatus-a-um esset, amati-ae-a essemus, amati-ae-a essetis, amati-ae-a essent. 2a conj: monitus-a-um essem, monitus-a-um esses, monitus-a-um esset, moniti-ae-a essemus, moniti-ae-a essetis, moniti-ae-a essent. 3a conj: rectus-a-um essem, rectus-a-um esses, rectus-a-um esset, recti-ae-a essemus, recti-ae-a essetis, recti-ae-a essent. 4a conj: auditus-a-um essem, auditus-a-um esses, auditus-a-um esset, auditi-ae-a essemus, auditi-ae-a essetis, auditi-ae-a essent. Mixt: captus-a-um essem, captus-a-um esses, captus-a-um esset, capti-ae-a essemus, capti-ae-a essetis, capti-ae-a essent: jo hagués estat estimat.
infinitiu de present:1 amare, 2 monere, 3 regere, 4 audire, mixt capere, esse: estimar, ser, aconsellar
infinitiu de passat: amavisse, monuisse,rexisse, audivisse, cepisse, fuisse: haver estimat haver aconsellat
PARTICIPI DE PRESENT: com un adjectiu de la tercera
ama-
mone-
reg- + ns , tis (en la 3a 4a i mixta -ens -entis)
audi-
capi-
exemples:
1a conj⇸amans, amantis: estimat o que estima
2a conj⇸monens, monentis: aconsellant o que aconsella
3a conj⇸ regens, regentis: regint o que regeix
4a conj⇸ audiens, audientis: escoltant, o que escolta
mixta⇸ capiens, capientis: agafant o que agafa